Дата: 15 квітня 2009 р.
Місце проведення: інформаційне агентство УНІАН (вул. Хрещатик, 4, м. Київ, 01001, Україна)
Учасники прес-конференції:
Громадська організація "Ліга захисту громадянських прав" занепокоєна законодавчими ініціативами з боку Міністерства охорони здоров'я України, які свідчать про намір здійснити черговий наступ на життя, здоров'я, фундаментальні права і свободи громадян.
Київ, 15.04.2009. Громадська організація "Ліга захисту громадянських прав" вважає вкрай небезпечним для суспільства проект закону "Про імунопрофілактику інфекційних захворювань", з яким можна ознайомитися за посиланням: http://www.privivok.net.ua/node/359
Незважаючи на те, що проект містить прогресивні положення про відповідальність держави у випадку настання післявакцинальних ускладнень, головна його мета є очевидною: кардинальний перерозподіл владних повноважень в галузі імунопрофілактики. Зокрема, запропоновано суттєво розширити повноваження Міністерства охорони здоров'я. Так, стаття 13 проекту закону передбачає, що в певних обставинах МОЗ "законодавчим шляхом може постановити, що категорія громадян, яка знаходиться під загрозою, повинна бути щепленою та брати участь у інших заходах специфічної профілактики". В проекті прямо вказується, що "в цьому випадку основне право на фізичну недоторканість обмежується". Такі заходи можуть бути застосовані "при загрозі виникнення спалаху інфекційного захворювання", наявність якої встановлюється виключно рішеннями посадовців міністерства.
Ініціюючи зміни у законодавстві, МОЗ намагається отримати повноваження у будь-який час на власний розсуд здійснювати примусове щеплення будь-яких категорій громадян будь-якими препаратами, включаючи такі, що не є зареєстрованими в Україні.
Таке положення є антиконституційним, бо суперечить ст. 64 Конституції України, згідно з якою обмеження прав і свобод можуть встановлюватися виключно в умовах воєнного або надзвичайного стану. Оголошення надзвичайного стану, згідно до ст. 85 та ст. 106 Конституції, належить до компетенції Президента України і має бути затверджено Верховною Радою України.
Проект закону "Про імунопрофілактику інфекційних захворювань" було розроблено в нетрях Міністерства охорони здоров'я України, наразі він не оприлюднений, знаходиться у стадії обговорення. Ліга захисту громадянських прав висловлює сподівання, що цей проект ніколи не буде втілено у життя і він не набере сили закону.
Міністерство не тільки намагається отримати повноваження, що перевищують президентські та парламентські, але й відверто привласнює їх. Так, оперативний штаб МОЗ вважає надання дозволу на ввезення та використання незареєстрованої індійської вакцини законним, тому що здійснювалося у виконання міжнародних зобов'язань: "Міжнародні угоди, відповідно до Конституції України, є частиною національного законодавства, а питання порушення законодавства щодо реєстрації вакцини виникло тільки тому, що не було проаналізовано зміст міжнародних угод". Тобто, на думку посадовців, міжнародне співробітництво є такою собі індульгенцією, яка надає право ігнорувати вимоги українського законодавства. Нагадаємо, що згідно до ст. 9 Конституції України, частиною національного законодавства є виключно міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Будь-які документи, що не ратифіковані вищим законодавчим органом країни, є чинними виключно в частині, що не суперечить законодавству України.
Зі звітом голови оперативного штабу МОЗ можна ознайомитися на офіційному Інтернет-сайті міністерства за адресою: http://moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=12343
Точку зору Міністерства не поділяють також і правоохоронні органи. За повідомленням ЗМІ, Генеральна прокуратура висунула звинувачення колишньому першому заступнику міністра охорони здоров'я Миколі Проданчуку у перевищенні влади та службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки. Крім того, продовжуються слідчі дії по кримінальній справі, порушеної по факту смерті підлітка. З відповідним повідомленням ІА "Мост-Харків" можна ознайомитися за адресою: http://www.most-kharkov.info/week/news/1008.html
На превеликий жаль, є підстави вважати, що ще однім прикриттям для незаконного ввезення в країну незареєстрованих препаратів стає благодійницька діяльність. Так, за оприлюдненою інформацією, в березні-жовтні 2008 року в Україну було ввезено благодійну допомогу - десятки тисяч доз вакцин французького виробництва на суму близько 3,5 мільйони гривень. Згідно офіційного повідомлення, французькою стороною було передано такі вакцини: "Аваксим" (проти гепатиту А), "Пневмо 23" (проти пневмококової інфекції) та "Окавакс" (проти вітряної віспи).
Препарати отримали Республіканська дитяча клінічна лікарня МОЗ АРК, Одеська обласна дитяча клінічна лікарня, Миколаївська обласна дитяча лікарня, Чернігівська обласна дитяча лікарня, Волинське обласне дитяче територіальне медичне об'єднання, Запорізька обласна дитяча лікарня, Рівненська обласна дитяча лікарня, Українська дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ» та Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України.
Детальніше про це можна дізнатися в наступних офіційних повідомленнях в мережі Інтернет:
Варто зауважити, що, на думку комітету солдатських матерів, саме вакцина "Пневмо 23" спричинила спалах захворювань на пневмонію та смерть військовослужбовця в Російській федерації наприкінці минулого року. Докладніше про це можна дізнатися за посиланнями:
Але найбільшу тривогу викликає розповсюдження по дитячих лікарських закладах великої кількості доз вакцини "Окавакс". Цей препарат не є зареєстрованим в Україні, тобто він не може бути в законний спосіб ввезений та використаний для профілактичних заходів. В такий ситуації механізм та фактична мета ввезення, подальше використання препарату, а також доля дітей, які були щеплені, - все це має стати предметом принаймні журналістського розслідування.
Заслуговує на увагу той факт, що незаконне ввезення вакцини проти вітряної віспи супроводжується великою кількістю публікацій у ЗМІ про "жахливу небезпеку" цього захворювання. Українців запевняють у нагальній необхідності вакцинації проти цієї хвороби. Ліга розцінює цю кампанію як підготування суспільної думки до включення вакцини проти вітряної віспи до календаря обов'язкових щеплень, з подальшою закупівлею великих обсягів препарату за державний кошт.
Неприродна концентрація абсолютно усіх повноважень в сфері імунопрофілактики в руках одного відомства створює сприятливе середовище для маніпуляцій та зловживань. Так, минулого тижня прес-служба Міністерства охорони здоров'я почала розповсюджувати інформацію про нібито наявну загрозу епідемії краснухи, що спричинило десятки тривожних публікацій у ЗМІ. При тому вперто ігнорувалися такі факти, що усі хворі навчалися в закритих учбових закладах, переважна більшість з них на момент повідомлення вже одужала, а загалом ситуація з краснухою не є такою, що свідчить про епідемічний спалах. Немає жодного сумніву, що цей виток інформації був спрямований на обґрунтування необхідності негайного проведення щеплень індійською вакциною, термін придатності якої спливає. Крім того, складність точної діагностики та можливості певного коригування звітних даних дозволяють в подальшому сфальсифікувати неіснуючі "спалахи" епідемічних хвороб з метою примусу громадян до вакцинації.
Події у військових закладах Києва наочно продемонстрували справжнє ставлення суспільства до вакцинації. Незважаючи на наявну можливість зараження, з більш ніж 200 осіб, що контактували с хворими на краснуху, лише 19 добровільно погодилися на проведення профілактичних щеплень. Симптоматично, що врешті решт жоден з курсантів, що перебував в тісному контакті з хворими товаришами, на краснуху не захворів. Докладніше про ситуацію можна дізнатися з повідомлення прес-служби МОЗ за адресою: http://moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=12421
Таким чином, непрофесійні та протиправні дії посадовців міністерства призвели до того, що переважна більшість громадяни України вже не довіряють будь-яким ініціативам та діям Міністерства охорони здоров'я України.
В ситуації вкрай низької довіри громадян до системи охорони здоров'я, Ліга захисту громадянських прав вважає доречним застосування світового досвіду, коли владні повноваження в галузі імунопрофілактики та захисту від інфекційних хвороб розподіляються поміж різними незалежними державними органами та установами.
Ліга висловлює сподівання, що правоохоронні органи належним чином відреагують на рішення та дії, що суперечать чинному законодавству і є загрозою здоров'ю, життю громадян та громадському спокою.
Ліга звертає увагу засобів масової інформації на непоодинокі спроби використання мас-медіа з метою свідомого дезінформування громади з питань імунопрофілактики та інфекційних хвороб.
Відео- та аудіо-записи прес-конференції:
Останні коментарі
3 роки 47 тижнів тому
4 роки 8 тижнів тому
4 роки 8 тижнів тому
5 років 20 тижнів тому
5 років 26 тижнів тому
5 років 40 тижнів тому
6 років 1 тиждень тому
6 років 8 тижнів тому
6 років 11 тижнів тому
6 років 14 тижнів тому