2008-05-16
Ігор Фунтов
Шановні співвітчизники!
Сьогодні ми з вами є свідками того, як міністерство охорони здоров'я України, виконуючи забаганки міжнародних організацій, розгорнуло безпрецедентну компанію поголовної вакцинації молоді нашої країни «гуманітарною» індійською вакциною більш ніж сумнівної якості. Остаточні висновки, звісно ж, повинні зробити слідство й суд, але факт залишається фактом: в результаті здійснених «заходів» один підліток вже загинув, декілька десятків отримали важкі ускладнення і знаходяться в лікарні. Можна не сумніватися, що буде ще багато постраждалих, оскільки сьогодні щеплено, як відомо, лише біля 1% запланованої кільості молодих людей. Щоб звести кількість жертв до мінімуму, я хочу ознайомити вас із цією правовою інформацією.
1. Використовувана вакцина має бути зареєстрована в Україні. Від медичних чиновників ви маєте право вимагати пред'явити «Сертифікат про державну реєстрацію» даної вакцини, як це передбачено ст. 13 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»:
«Для профілактичних щеплень застосовуються медичні імунобіологічні препарати вітчизняного та зарубіжного виробництва, зареєстровані в Україні в установленому законодавством порядку».
Таким чином, у разі відсутності державної реєстрації використання цієї вакцини є незаконним, і про цей факт доцільно повідомити правоохоронні органи.
2. Відсторонення від навчання в зв'язку з відмовою від цього щеплення - незаконне, оскільки ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» каже:
«Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється».
Як відомо, останні календарні щеплення від кору і краснухи роблять відповідно в 6 і 15 років. Ця ж вакцинація - не календарна, а додаткова, для громадян з 16 років, тому до цієї статті закону жодного стосунку не має і не може бути причиною відсторонення від навчання.
3. Відсторонення від роботи тільки у зв'язку з відмовою від цього щеплення - також незаконне, бо ця ж стаття каже:
Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов'язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Ви маєте право вимагати від керівництва підприємства докази того, що Ваша професія входить в перелік з коруи/краснухи, затверджений КМУ.
4. У випадок на заяви медичних чиновників про «епідемію» кору чи или краснухи, можна вимагати в них розпорядження санітарного лікаря відповідного рівня, відповідно до тієї ж статті Закону:
Рішення про проведення обов'язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями на відповідних територіях та об'єктах приймають головний державний санітарний лікар України, головний державний санітарний лікар Автономної Республіки Крим, головні державні санітарні лікарі областей, міст Києва та Севастополя, головні державні санітарні лікарі спеціально уповноважених центральних органів виконавчої влади з питань оборони, внутрішніх справ, охорони державного кордону, Служби безпеки України.
5. Щеплення роблять лише особам з 16 років, при цьому ніхто не має права зробити Вам його без Вашої згоди, а для віку 16-18 років - також і без згоди Ваших батьків. Та ж стаття:
Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об'єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення. ...Особам віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років ...профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об'єктивної інформації та за згодою об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників цих осіб.
6. Як бачимо, Закон України однозначно зобов'язує медичних працівників проінформувати Вас перед щепленням об'єктивно. Проте на практиці опис можливих наслідків щеплення в оголошеннях і рекламі має мало спільного з наслідками, які відкрито декларує виробник вакцини, щоб уникнути в майбутньому можливого переслідування. Тому Ви маєте повне право вимагати та уважно вивчити вкладку (інструкцію) до вакцини, де, зокрема, можна прочитати таке:
- Краснушний компонент зазвичай проявляє реакцію симптомами в суглобах, а саме артралгіями (25%) та артритами (10%) серед дівчат-підлітків та дорослих жінок.
- Звичайно спостерігається несильне підняття температури та висипка, лімфаденопатія, біль у м'язах та парестезія. Рідко, менш ніж в 1 випадку на 30 000 введених доз спостерігається тромбоцитопенія. Анафілактичні реакції є також рідкістю.
Клінічним досвідом зафіксовано окремі виняткові реакції із ураженням ЦНС.
- НЕ МОЖНА ВВОДИТИ ВАКЦИНУ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ, ПОТРІБНО УНИКАТИ ЗАЧАТТЯ ВПРОДОВЖ 28 ДНІВ ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ.
- Зрідка в чутливих осіб може виникнути анафілактичний шок. ...Основним при лікуванні важких анафілаксій є негайне введення адреналіну, котре може врятувати життя.
- Вакцину не слід вводити в стані гарячки, під час вагітності, під час гострих інфекційних захворювань, хворим на лейкемію, сильну анемію чи інші серйозні захворювання кровоносної системи, при серйозних дисфункціях нирок, декомпенсованих серцевих захворюваннях, при запланованих введеннях гамаглобуліну чи переливанні крові, а також особам з потенційною алергією на компоненти вакцини.
Яким чином, якими методами планують виключити ці протипокази у вакцинованих - це питання до лікарів. Проте зазначимо: у разі, якщо ця інформація відсутня в рекламних проспектах, статттях в пресі чи так званих „бланках згоди/відмови", які видають у школах, якщо інформацію подають однобоко та необ'єктивно - це також є порушенням закону, про що можна повідомити правоохоронні органи.
7. А ця цитата віз вкладки напевне буде цікавою віруючим:
Обидва віруси кору та краснухи вирощено на диплоїдних клітинах людини.
Залишимо лікарям-спеціалістам можливість переконати нас, що „теоретично" можливо зберегти стерильність в процесі такого „вирощування", проте відзначимо такий факт: самі диплоїдні клітини вирощують з фрагментів абортованих плодів.
Таким чином, тількі свідоме ставлення кожного з нас до всіх аспектів цієї копанії може зберегти життя і здорв'я нам і нашим дітям!
Тим не менше, деяким громадянам України „не пощастить", вони, нажаль, потраплять в той самий „маленький процент" ускладнень від щеплення. Що робити в такому випадку?
Передусім, необхідно чітко усвідомлювати: за всю історію незалежної України держава не виплатила постраждалим від поствакцинальних ускладнень жодної копійки компенсацій (принаймні, нам про такі випадки не відомо), при тому, що для прикладу в 2006 р. за даними сайту Державного підприємства "Центр імунобіологічних препаратів", тільки офіційно було зареєстровано 57 ускладнень (не минущих „легких реакцій", а саме ускладнень). Чому так? Хіба серйозна шкода здоров'ю (а всі ці постраждалі - маленькі діти) - справді нічого не коштує?! Справа в тому, що, по-перше, жодних виплат конкретно на поствакцинальні ускладнення нашим законодавством не передбачено, а по-друге, медицина - це в нашому розумінні не „точна наука", пов'язати чи не пов'язати ускладнення зі щепленням - це залишається на совісті конкретного лікаря.
За будь-яких обставин сьогодні можна рекомендувати таку послідовність дій, виконання якої може суттєво збільшити шанси отримання постраждалими в майбутньому матеріальної компенсації:
1. У разі виникнення будь-яких розладів здоров'я,пов'язаних на Вашу думку зі зробленим перед тим щепленням, перше і основне, що потрібно зробити - це терміново і в будь-який спосіб забрати на руки амбулаторну карту постраждалого, і нікому її не віддавати (хіба що правоохоронним органам, заздалегідь зробивши копію). Необхідно чітко усвідомити: цей документ містить в собі доказ нормального здоров'я постраждалого ДО щеплення, і будь-яке „випадкове" зникнення добрих аналізів (як і появу поганих) - відновити неможливо.
2. Уважно вивчіть поствакцинальні ускладнення і терміни їх розвитку згідно вкладки до вакцини, а також згідно таблиці 48-го наказу МОЗ (таблиця є й на нашому сайті). Так, в цій таблиці для щеплень від кору, краснухи і паротиту подано такі ускладнення і строки їх розвинення:
Анафілактичний шок та анафілактоїдні реакції. | < 24 год |
Алергічні реакції (набряк Квінке, висипка типу кропивниці, синдром Стівенса-Джонсона, Лайела). | < 72 год |
Гіпотензивний-гіпореспонсивний синдром (гостра серцево-судинна недостатність, гіпотонія, зниження тонусу м‘язів, короткочасне порушення або втрата свідомості, судинні порушення в анамнезі). | < 72 год |
Артрити. | 4-30 доба |
Судоми фебрильні. | 4-15 доба |
Менінгіти/енцефаліти. | 4-42 доба |
Паротит, орхіт. | 4-42 доба |
Тромбоцитопенія. | 4-15 доба |
3. Встановити (бажано за допомогою лікаря) можливу назву ускладнення, яке максимально відповідає наявним скаргам. Якщо термін розвитку вже минув, довести зв'язок захворювання і щеплення буде вже практично неможливо. Далі, під час оформлення медичної документації потрібно постаратися добитися, щоб діагноз дослівно збігався з формулюваннями, вказаними в цій таблиці та вкладці до вакцини, а також було чітко вказано дату встановлення діагнозу, ідеально - щоб було вказано на зв'язок зі щепленням.
4. Терміново повідомити про випадок телефоном диспетчерові міської або обласної санепідемстанції (СЭС). Вказати тип ускладнення (імовірну назву ускладнення) препарат, посля введення якого воно виникло (назву вакцини). Довідатися й записати им'я диспетчера, який прийняв це повідомлення, та вхідний номер - це вже можна буде вважати офіційним документом, на який можна буде спиратися в майбутньому.
5. Повідомити про випадок громадську організацію «Ліга захисту громадянських прав»
6. Написати звернення, одного змісту на три адреси:
Ген. прокуратуру, обл. прокуратуру і Президентові України:
1) хто дав вказівку для вакцинації?
2) чи була у цьому необхідність?
3) чи введений медикамент був сертифікований для використання?
4) що стало причиною захворювання дитини?
Для прискорення вказати, що чекаєте на відповідь згідно законодавства України і закону про звернення громадян.
7. Написати запит в МОЗ з проханням провести комплексну перевірку всіх препаратів, які використовують в районі на предмет сертифікаці та відповідності сертифікатам.
Контактна інформація:
Громадська організація „Ліга захисту громадянських прав"
Телефон: (+38-044) 331-42-68, 8-095-1635646, 8-066-3375737
e-mail: info@privivok.net.ua
Приймальня Президента України :
м. Київ, вул. Шовковична,12 - общ. Приёмная Президента, тел. (044) 226-20-77
01220, м. Київ, вул. Банкова, 11 - для писем
Приймальня Генеральної прокуратури (тут можна вказати координати місцевої прокуратури):
м.Київ, вул. Різницька 13/15, Телефон приймальні - (044) 200-78-22
Міністерство охорони здоров'я України (тут можна вказати координати місцевої СЕС):
01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, тел. 253-24-39, факс 253-40-17
Приймальня громадян: тел. (044) 253-54-84, 253-54-84, 253-24-39
Ігор Фунтов, liga-ukr@ukr.net, тел. 8-066-3375737
Останні коментарі
3 роки 42 тижня тому
4 роки 3 тижня тому
4 роки 3 тижня тому
5 років 15 тижнів тому
5 років 1 тиждень тому
5 років 34 тижня тому
5 років 48 тижнів тому
6 років 2 тижня тому
6 років 6 тижнів тому
6 років 9 тижнів тому