Третьокласниці забороняють ходити до школи через відсутність щеплень.
Оленка Ховайло з смт Цумань Ківерцівського р-ну дуже хоче навчатися і ніяк не може зрозуміти, чому навколо неї дорослі ведуть стільки дискусій та чому вчителі мусять приходити до учениці, а їй до них іти - не дозволяють. Тендітна дівчинка поневолі опинилася у центрі колізії. Вона не має права відвідувати школу - кажуть медики. Право на освіту мають усі - каже Конституція України.
У селищі їхню сім'ю вважають порядною і працьовитою. Наталія та Сергій Ховайли спільно виховали десятьох діток. Батьки в принципі ніколи не суперечили встановленим державою правилам, діти ходять до школи, найменшенькі - біля мами. Всі, як годиться, мають профілактичні щеплення. Всі, окрім Оленки. Це і стало підставою для того, щоб у Цуманській загальноосвітній школі, де навчається дівчинка, отримали такого листа:
„Ківерцівська районна СЕС повідомляє, що в вашій школі навчається дитина Ховайло Олена Сергіївна, 1998 р. н., смт Цумань, не щеплена проти інфекційних захворювань згідно віку і при виникненні епідускладнень може захворіти і стати джерелом захворювання для оточуючих. Згідно Закону України „Про захист населення від інфекційних захворювань" від 06.04.2000 р. №1646-ІІІ ст.15, дітям, які не отримали профілактичних щеплень, відвідувати дитячі заклади не дозволяється, тому дану ученицю необхідно відсторонити від навчання до тих пір, поки їй не буде проведено профілактичне щеплення. В разі невиконання даного подання до вас будуть прийняті заходи адміністративного впливу. Головний державний санітарний лікар Ківерцівського р-ну А. Є. Логвінов".
Випадково дізнавшись про існування такої проблеми, вирішила їхати до Цумані. Проблема зі щепленнями сьогодні дуже актуальна. Багато батьків не хоче, щоб їхнім дітям робили обов'язкову профілактичну вакцинацію. Все гостріше на необхідності щеплень наголошує держава. Почастішали випадки масової алергічної реакції на введену вакцину. Не секрет, що сьогодні в ходу і „липові" довідки про профілактичну вакцинацію, якими часто послуговуються, коли віддають дитину в садочок чи до школи. Разом із тим медики стверджують: найчастіше відмовляються від щеплень люди, які входять до певного релігійного угруповання. А саме - християни віри євангельської. Мовляв, серед них розповсюджується тенденційна підбірка матеріалів, де йдеться про шкоду, яку можуть завдати дитині щеплення.
Сергій та Наталія Ховайли - теж християни віри євангельської. І чомусь саме цей факт найчастіше згадують медики, коли говорять про їхній випадок. Хоч такого не мало б бути у країні зі свободою віросповідання. Тим паче - ні тато, ні мама Оленки не проти держави чи медицини. У них особливий випадок, про який зі мною особисто батьки говорити не дуже хотіли.
Але про цю історію знають у селищі. І саме вона ставить в даній ситуації багато крапок над „і".
Ще немовлятком дитина важко захворіла, лікарі не в силі були щось зробити. І тоді тато став молитися за її здоров'я. Розуміючи безвихідність і бачачи критичний стан своєї кровиночки, навіть пообіцяв перед Господом: якщо Той врятує Оленку, то він ніколи не піде з нею до лікарів. І Оленка вижила. Мало того - виросла здоровою, жвавою дівчинкою, загалом набагато здоровішою за своїх братиків та сестричок. Ні, це не тому, що вона не ходить до лікарів, просто - так склалося її життя. І добре.
До першого класу Оленка пішла без проблем. Але вже через рік у школі отримали лист, у якому повідомлялося, що ця дитина не має права ходити до школи і бути в дитячому колективі. Законом України „Про захист населення від інфекційних захворювань" забороняється відвідувати школу дітям, яким не зроблено щеплення. Такий же лист отримали і батьки. Сергій Ховайло неодноразово бував у кабінетах і санепідстанції, і відділу освіти. Але свого рішення не змінив.
Руками розводить директор Цуманської школи Любов Романюк, каже, що у цьому випадку не можна застосувати якусь іншу форму навчання. Бо на індивідуальне навчання учні мають право лише в окремих випадках, передбачених законом, тобто у разі тієї чи іншої хвороби. Оленка ж здорова. Екстернат у третьому класі - теж нонсенс. Отож, поки дитина вчиться переважно вдома, хоча дуже сумує за школою.
З відвертою неприязню зустріли представника ЗМІ у Цуманській лікарні, де я попросила медиків прокоментувати ситуацію і висловити точку зору на необхідність профі¬лактичної вакцинації. Виявилося, що лікарів „дістала" проблема щеплень і вони не хочуть, щоб це „звучало не там, де треба".
За словами дільничного педіатра Валентини Літошенко, всі діти повинні отримати щеплення. Виняток - тільки діти з абсолютними протипоказаннями, а це буквально кілька захворювань.
- Якщо дитина занедужає на правець, це майже вірна смерть, - каже Валентина Літошенко. - Виживають тільки одиниці. Якщо захворіє на дифтерію - це дуже серйозні ускладнення. Ця дитина хоча б щепилася проти дифтерії і проти правця. Тут - така установка батьків. Не знаю, який біологічний експеримент вони ставлять на своїй дитині. Позиція лікарів у тому, що не можна гарантувати нікому стовідсотково (ми не страхова компанія): буде реакція чи ні. Нема згоди батьків - я не хапаю дитину і нікому щеплення не роблю. Є такі пацієнти, що тяжко переносять вакцинацію, але це індивідуальна реакція і не масово ж. Може, пройде 20-30 років, придумають іншу вакцину, більш очищену. А зараз я перебуваю на робочому місці і виконую накази та розпорядження Міністерства охорони здоров'я. Не повинна мати своєї особистої думки, бо я - не інститут акушерства, педіатрії і гінекології та не роблю досліджень.
Людмила Антоненко, завідуюча епід¬відділом районної СЕС, каже, що спеціалісти ведуть активну роз'яснювальну роботу на тему щеплень. Попри це, останнім часом кількість противників вакцинації зростає. І навіть прокуратура, куди зверталися люди, стала на бік санепідстанції.
- Ця дівчинка - хороша, ми це знаємо і розуміємо її батьків з якихось людських міркувань. Але ж є закон, який я зобов'язана виконувати, - переконана Людмила Антоненко.
Позиція районного відділу освіти така: дитина має право вчитися і мусить вчитися. Ніхто не може їй заборонити.
- Дітей, які навчаються за індивідуальною формою, у нас і так щороку більшає. Не варто приписувати здорову дитину до хворих, - стверджує головний спеціаліст Ківерцівського районного відділу освіти Василь Багрій.
- Передбачено ж законом, що діти з огляду на ту чи іншу хворобу, не маючи щеплень, можуть ходити в школу. То чому здорова дитина повинна страждати через недолугість законодавства? Ніде у Законі України «Про освіту» не йдеться про щеплення, це я особисто перевіряв.
Після розмови з батьками стало зрозуміло одне: їм уже набридло безрезультатно з'ясовувати свої стосунки з державою в особі численних посадовців тієї чи іншої установи або служби.
Сьогодні Сергій Ховайло каже:
- Не можна ходити до школи - що ж, хай так і буде...
Безперечно, вирішувати долю дитини повинні батьки, а держава їм у цьому мала б сприяти. Поки у кожної інстанції своя правда і свій закон. А в батьків він - теж свій. І хто візьметься судити, який головніший? Так і живуть.
Та воно б нічого, якби не маленька дівчинка, яка на питання, чому її не пускають до школи, відповідає: „Не знаю..."
Звідки їй, учениці третього класу, знати, що така вже в нашій державі традиція: на кожен закон є інший закон. Зрозуміло, у тому, що сталася така колізія, годі шукати винних. Звичайно, праві медики. Більшість людей таки дослухається до їхньої думки. І щоб потім не винити себе у смерті дитини, дає згоду на щеплення. Але що робити у разі відмови? Кого карати?
Ну, не дитину ж...
Олена ЛІВІЦЬКА.
Фотоколаж Миколи ВОЛОШИНА.
У школі с. Строки Теофіпольського р-ну учням 4-9 класів проводилися імуноглобулінні щеплення від вірусного гепатиту. Через півтори години у декого з дітей з'явилося запаморочення, головний біль, слаб¬кість, підвищення температури, внаслідок чого школярів госпіталізовано.
Навесні цього року у Вінницькій, Херсонській, Хмельницькій областях зафіксовані захворювання дітей, що збіглися у часі з проведенням туберкулінодіагностики (проб Манту).
Киянці Наталії Колесник вдалося захистити права своєї дитини в суді й відмовитися від щеплення. Жінка змагалася за право дитини відвідувати садочок - і виграла. А допомогла їй у цьому стаття 8 Основного Закону, де йдеться про те, що саме Конституція має в нашій державі найвищу юридичну силу, інші закони й нормативно-правові акти ухвалені на основі Конституції, яка гарантує право на освіту.
http://www.volga.lutsk.ua/?q=east&node=983
Последние комментарии
3 года 43 недели назад
4 года 4 недели назад
4 года 4 недели назад
5 лет 16 недель назад
5 лет 22 недели назад
5 лет 36 недель назад
5 лет 50 недель назад
6 лет 4 недели назад
6 лет 7 недель назад
6 лет 10 недель назад