Пищевые отравления или реакции на прививки?

Почему болеют украинские дети?

25 октября 2007 г.

17 октября все украинские информагентства сообщили об очередной "вспышке кишечной инфекции" в детском учреждении. На этот раз пострадали 15 учеников школы-интерната №3 г.Запорожье. На своём сайте (см. приложение 1) МОЗ Украины возлагает всю вину на "неправильную" запеканку и уверяет, что "етіологічний фактор, джерело збудника та обставини, що сприяли захворюванню, встановлюються". Будет ли, действительно, установлен этот источник возбудителя, узнем ли мы подробности о нём в ближайшем или хотя бы отдалённом будущем? Чтобы предположить результат расследования этого инцидента, достаточно просмотреть сообщения о подобных вспышках, размещённые на том же сайте МОЗ Украины.

Вот некоторые подобные случаи, возникшие за последние 3 года вне летнего сезона, т.е. тогда, когда пищевые отравления маловероятны:

1. Май 2004 г., г. Киев и Киевская область, заболело 311 детей, см. приложение 2.

2. Май 2004 г., г. Харьков, заболело 262 ребёнка, см. приложение 2.

3. Сентябрь 2004 г., пгт. Великий Любить, Городецкого района Львовськой области, заболело 7 детей, см. приложение 3.

4. Сентябрь 2004 г., Новониколаевская специализированная школа-интернат для детей з важкими вадами мовлення Запорожской области, заболело 15 детей, см. приложение 4.

5. Февраль 2006 г., с. Рауховка Березовского района Одесской области, заболело 25 детей, см. приложение 5.

6. Май 2006 г., г. Краматорск Донецькой области, заболело 16 детей, см. приложение 6.

7. Январь 2007 г., с.Голубевка Новомосковского района Днепропетровской области, заболело 7 детей, см. приложение 7.

8. Май 2007 г., с. Кричельск Сарненского района Ровенской области, заболело 72 ребёнка, см. приложение 8.

9. Сентябрь 2007 г., г. Макеевка Донецкой области, заболело 20 детей, см. приложение 9

10. Октябрь 2007 г., Харьковская область, заболело 9 детей, см. приложение 10.

Во всех этих сообщениях обращает на себя внимание следующее:
- Нет прямого подтверждения совместного употребления пострадавшими пищи, но версия именно пищевого отравления возникает сразу, с первого дня, "автоматически" - видимо, как наиболее удобная и привычная;
- Всегда сообщается о напряжённой работе комиссии, но при этом никогда не публикуются окончательные результаты расследования. То ли предполагается, что результат этот никому уже не интересен, то ли результат этот характеризует работу комиссии не с лучшей стороны?
- Наконец, среди обширных рекомендаций, которые МОЗ даёт при большом числе пострадавших (мыть руки, кипятить молоко, не есть испорченное и т.п.), мы никогда не увидим цитату из Приказа МОЗ №48 от 03.02.2006. А ведь этот документ устанавливает как совершенно допустимые те самые "Анорексія, нудота, біль у животі, диспепсія, діарея" - в качестве реакции на любые (кроме БЦЖ от туберкулёза) самые обычные календарные прививки. Срок возникновения указанных жалоб различен, в зависимости от прививки, и может составлять до 15 суток.
Почему же МОЗ так упорно молчит о возможной связи т.н. "массовых отравлений" с прививками? Почему население не информируется о возможной картине поствакцинальных осложнений? Не потому ли, что, как показывают многочисленные независимые исследования, "легкая" диарея после прививки может стать началом гораздо более серьёзных проблем со здоровьем в будущем? Не потому ли на эту информацию наложено табу, что каждый такой случай массовых послепрививочных осложнений, будучи документально подтверждён, может потенциально вызвать волну судебных исков на значительную сумму (как это постоянно происходит на Западе)?
Украинская общественная организация "Лига защиты гражданских прав" и Общественный центр Всеукраинской общественной организации «Наша Украина» заявляют, что сокрытие от населения официальной информации о возможных осложнениях от прививок, как причинах вспышек "острых кишечных инфекций" и окончательных результатов расследований этих вспышек - противоречит украинскому законодательству и Конституции Украины.


Приложение 1.

Типовое расширенное объяснение МОЗ, в котором приводится полный перечень причин вспышек острых кишечных инфекций (http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=6056): „Міністерство охорони здоров'я повідомляє, що з настанням літнього періоду почастішали випадки виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій. Саме в цей період активізуються чинники передачі переважної більшості інфекційних захворювань.

Так, протягом 2005 року в Україні зареєстровано 41 спалах інфекційних захворювань, під час яких захворіло понад 1000 осіб, в тому числі 800 дітей. З початку 2006 року вже зареєстровано 14 спалахів інфекційних захворювань, під час яких постраждало понад 200 осіб, з них майже 80% діти. Лише за останній тиждень в Україні виникло 8 ускладнень епідемічної ситуації, пов'язаних з інфекційними та іншими захворюваннями.
Найчастіше спалахи виникають після проведення весіль, ювілеїв, проводів до армії, ритуальних обрядів тощо.

Основними причинами спалахів є залучення до приготування страв випадкових осіб, які не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.

Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення збудників інфекційних хвороб у продуктах з подальшим вживанням бактеріально-забруднених харчових продуктів та питної води. Протягом останніх років показники бактеріального забруднення харчових продуктів в країні знаходяться на стабільно високому рівні.

В Україні також широко розповсюджена стихійна торгівля харчовими продуктами, в тому числі продуктами підвищеного епідемічного ризику - м'ясними та молочними.

Міністерство охорони здоров'я звертається до населення з проханням дотримуватися правил відпочинку та харчування у літній період.

З метою профілактики інфекційних захворювань МОЗ рекомендує:

НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.

НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття і приготування їжі - використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання.

НЕ допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.

НЕ вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.

НЕ вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.

При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас води питної.

При купівлі харчових продуктів та напоїв обов'язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.

При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.

При здійсненні подорожі не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти що потребують охолодження при зберіганні).

На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо). Не готувати продукти із запасом. Приготовлені страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути піддані повторній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не має перевищувати 2 години.

При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми - обдати окропом.

При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.

Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом.

Обов'язково мити руки після відвідування туалетів.

При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи - батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та інші продукти невизначеного походження.

Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами.

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням. При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.

При тяжкому стані хворого негайно викликати швидку допомогу.

Міністерство охорони здоров'я звертається до ЗМІ з проханням систематично поширювати дані рекомендації для населення з метою профілактики інфекційних захворювань і отруєнь у літній період.

Приложение 2.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=1898

Епідситуація у м. Києві.

Спалах гострого кишкового інфекційного захворювання серед дитячого населення міста Києва та Київської області локалізовано. Ситуація стабілізується. Протягом останньої доби нових випадків захворювання не зареєстровано. Станом на 8.00 28.05.04 р. продовжують лікування в умовах стаціонару у м. Києві 92 дитини, у стаціонарі на дому - 149 дітей. Виписано за останню добу - 70 дітей.

Всі діти, що споживали продукцію ДКП "Молочна-фабрика кухня дитячого харчування № 1" знаходяться під наглядом педіатрів.

Продовжуються лабораторні дослідження. У 16 осіб персоналу кухні-фабрики виявлено антиген ротавірусу. На сьогодні виявлено відхилення від встановлених показників безпеки у 8 пробах сиру, відібраного з роздавальних пунктів, у 27 пробах продукції, відібраних у домашніх умовах. У 89,7% з досліджених матеріалів, відібраних у хворих дітей, виявлено наявність антигену ротавірусів серологічної групи А.

Епідрозслідування триває.

Епідситуація у м. Харків.

Станом на 28.05.04 р. захворіло 262 дитини, які відвідували сім дошкільних навчальних закладів і дві школи-інтернати Дзержинського, Комінтернівсько, Фрунзенського районів м. Харкова та Новодолазького району Харківської області. На сьогодні залишаються у стаціонарі 98 дітей і амбулаторно в умовах "стаціонару вдома" - 49 дітей (виписано 115 дітей: із стаціонару - 42, з "стаціонарів вдома" (амбулаторні умови) - 73 дитини).

Лабораторно підтверджено діагноз у 149 дітей: дизентерія Флекснера.

Джерело інфекції, фактор і механізм її передачі встановлюються. Причини спалаху та обставини, що сприяли його виникненню уточнюються (ймовірно, вживання кисломолочних продуктів, порушення технології приготування страв із кисломолочних продуктів в дошкільних навчальних закладах).

Бактеріологічно обстежено 1709 особи, у тому числі 262 хворих і 389 осіб з числа обслуговуючого персоналу. На патогенну мікрофлору лабораторно досліджено 468 проби з об'єктів довкілля у вогнищі (продукти харчування - 166, змиви - 276, вода питна - 26).

Нових випадків захворювання не зареєстровано, діти поступово виписуються. Ситуацію стабілізовано. Епідеміологічне розслідування продовжується і знаходиться на контролі Міністерства охорони здоров'я України.

Приложение 3.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=2204
У Львівській області зареєстровані випадки захворюваності на гостру кишкову інфекцію.

У школі-інтернаті для дітей з психічно-неврологічними вадами смт. Великий Любінь, Городоцького району Львівської області зареєстровано випадки захворюваності на гостру кишкову інфекцію. 10.09. до інфекційної клінічної лікарні м. Львова госпіталізовано 12 осіб (в тому числі 7 дітей до 15 років) з школи-інтернату з попереднім діагнозом "гостра кишкова інфекція, гастроентероколіт". Стан хворих - середньої тяжкості.

За попередніми даними захворювання сталося внаслідок вживання недоброякісних харчових продуктів та порушення санітарних правил. На місці виникнення захворювання працюють фахівці обласної СЕС. Проводяться лабораторні дослідження. Всього була обстежена 81 особа. Встановлюється збудник, що став причиною захворювання. Протиепідемічні заходи тривають. Ситуація знаходиться під контролем МОЗ.

Приложение 4.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/hcnews/?docID=2269
З 21 по 23 вересня у Новомиколаївській спеціалізованій школі-інтернаті для дітей з важкими вадами мовлення Запорізької області виявлено випадки захворювання гострими кишковими інфекціями, внаслідок чого в інфекційне відділення центральної районної лікарні 21.09.04 госпіталізовано 9 дітей, що на цей час проживали в інтернаті безпосередньо, і 6 дітей, що перебували удома. Фахівцями райсанепідстанції проведено термінове обстеження учнів (всього за списком 240 учнів). Підозрілі, які перебували в контактах з хворими, ізольовані.

За попередніми даними причиною виникнення захворювання стало порушення санітарно-гігієнічного режиму харчоблоку. Проведені протиепідемічні та профілактичні заходи. Розслідування триває.

Ситуація знаходиться під контролем обласної СЕС та МОЗ України.

Приложение 5.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=5304
У с. Раухівка Березівського району Одеської області нових випадків захворювання на гострі кишкові інфекції не зареєстровано. Всього захворілих 33 особи, з них - 25 дітей. Трьох дорослих виписано, діагноз відмінений. Із 33 захворілих в інфекційному відділенні центральної районної лікарні знаходиться 31 хворий, 2- виписано.

Протиепідемічні заходи тривають.

За попередніми даними збудник кишкової інфекції знаходився у воді. Фактором, що сприяв розповсюдженню захворювання, став аварійний стан водопровідних та каналізаційних мереж.

На місті спалаху працюють фахівці районної та обласної санепідстанцій.
- організована реалізація бутильованої питної води населенню;

- підвищена доза залишкового хлору у водопровідній мережі;

- встановлено медичний нагляд за дітьми в дитячому садку та у школі;

- організовано щодобове чергування швидкої медичної допомоги в селі на випадок виявлення та госпіталізації хворих;

- проводиться щоденний відбір проб водопровідної води для бактеріологічних досліджень;

- проводиться широка санітарно-роз'яснювальна робота серед населення щодо вживання кип'яченої води.

Ситуація знаходиться під контролем МОЗ.



Приложение 6.    

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=5941
У м. Краматорськ зареєстровано 7 випадків гострої кишкової інфекції у дітей
У дитячому комбінаті м. Краматорськ Донецької області з 31.05.2006р. по 01.06.2006р. зареєстровано 7 випадків гострої кишкової інфекції у дітей. При патронажі відсутніх 01.06.06 виявлено ще 9 дітей з наявністю дисфункції кишечника, ознаками респіраторних інфекцій, які з метою спостереження та уточнення діагнозу теж були госпіталізовані до інфекційного відділення міської лікарні.

Таким чином, станом на 9 год. 02.06. 06 госпіталізовано до інфекційного відділення міської лікарні 16 дітей. У 3 дітей стан середньо-тяжкий, у решти дітей - легкий. Нових випадків захворювання та підозри на захворювання не виявлено.

Загальна кількість дітей у закладі згідно чисельного складу - 78 осіб, відвідали заклад на момент виникнення захворювання - 55 осіб.

З 31.05.2006р. проводяться у дитячому комбінаті протиепідемічні заходи. Діти та персонал закладу оглянуті інфекціоністом, встановлено патронаж на дому. Проведено бактеріологічне обстеження персоналу - 20 осіб. Відібрано 23 зразки харчових продуктів, 6 зразків питної води, 60 змивів з інвентарю та обладнання.

За попередніми даними можливою причиною захворювання могли стати харчові продукти, виготовлені на харчоблоці дитячого закладу. Остаточний висновок щодо факторів передачі та джерела інфекції буде зроблено за результатами проведення лабораторних досліджень

На місці працює бригада фахівців. Протиепідемічні заходи тривають.



Приложение 7.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=7359

Інформаційне повідомлення про спалах гострої кишкової інфекції у с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області

Як ми уже повідомляли, станом на 27 січня 2007 р. в інфекційне відділення Новомосковської центральної районної лікарні госпіталізовано 9 осіб, з них 7 дітей, з підозрою на гострі кишкові інфекції.

Станом на 29.01.2007 р. в інфекційному відділенні Новомосковської ЦРЛ знаходиться 8 хворих, із них 7 дітей. Попередній діагноз госпіталізованих - "гострий гастроентероколіт".

Всі хворі були повторно оглянуті головними спеціалістами головного управління охорони здоров'я облдержадміністрації. Стан хворих задовільний. За результатами огляду одна особа виписана із стаціонару у зв'язку з одужанням.

Фахівцями обласної та Новомосковської районної санепідстанцій продовжується проведення протиепідемічних та профілактичних заходів

За даними бактеріологічних досліджень питної води із водогону с. Голубівка виявлені колі-фаги у 3 пробах. Не відповідають вимогам ГОСТ 2874-82 "Вода питна..." за індексом БГКП 9 із 11 відібраних проб, за ЗМЧ - 5 із 6 проб. Вірусологічні дослідження питної води в роботі.

Посилена санітарно-роз'яснювальна робота серед населення щодо вживання кип'яченої води у питних цілях.

Тимчасово призупинена експлуатація шкіл, лікарні, дитячого дошкільного закладу та об'єктів громадського харчування, водопостачання яких забезпечується із локального водогону. Забезпечена доставка питної води для питних та господарчих цілей.

Продовжуються бактеріологічні та вірусологічні дослідження проб води. Організовано дезинфікаційний режим, медичне спостереження за контактними особами. Санітарно-епідеміологічні та профілактичні заходи тривають. Ситуація знаходиться під контролем МОЗ.

Приложение 8.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=8576

Інформаційне повідомлення про групове захворювання дітей на гострі кишкові інфекції у м. Макіївка Донецької області.

У дитячому комбінаті № 127 м. Макіївки Донецької області зареєстровано 20 випадків гострої кишкової інфекції серед дітей різних груп віком від 2 до 6 років.

Усі діти отримують необхідне лікування, знаходяться у задовільному стані та готуються до виписки. У всіх 20 захворілих дітей діагноз підтверджено виділенням шигели Зоне.

Протягом дня (24.09.2007р.) станом на 16-00 епідситуація не змінилась. Нових випадків захворювань та підозри на гострі кишкові інфекції не зареєстровано.

При епідеміологічному розслідуванні встановлено, що можливою причиною захворювань послужило вживання страв, виготовлених персоналом харчоблоку дитячого закладу, внаслідок порушення правил особистої гігієни. Лабораторні дослідження від хворих, персоналу (у т.ч. 3 робітників харчоблоку), контактних осіб та зовнішнього середовища (8 зразків харчових продуктів, 12 проб питної води та 60 змивів) тривають.

Дослідження біоматеріалу від персоналу та зразків довкілля тривають.

У вогнищі працюють фахівці обласної СЕС, головного управління охорони здоров'я та управління освіти та науки ОДА.

Заходи щодо локалізації вогнища продовжуються згідно розробленого плану. Ситуацію контролює Міністерство охорони здоров'я України.

Приложение 9.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=8613

Про захворювання на гостру кишкову інфекцію у Харківській області.

З 6 по 8 жовтня зареєстровано 21 випадок гострої кишкової інфекції серед жителів Харкова та двох районів області (Харківського і Дергачівського), з них - 9 дітей. До інфекційних відділень обласних лікарень з попереднім діагнозом "гострий гастроентероколіт" госпіталізовано 19 хворих. Форми перебігу захворювання: легка - у 15 хворих, з них - 6 дітей; середньої важкості - у 6 хворих, з них 3 дітей. Усі хворі отримують необхідне лікування.

Етіологічний фактор, джерело збудника та обставини, що сприяли захворюванню, встановлюються, однак хворі пов'язують його із вживанням кондитерських виробів - тістечок "еклер", придбаних у торгівельній мережі.

У вогнищі проводяться лабораторні дослідження та протиепідемічні заходи.

Ситуацію контролює Міністерство охорони здоров'я України.

Приложение 10.

http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=8070
ПОВІДОМЛЕННЯ ПРЕС-СЛУЖБИ МОЗ УКРАЇНИ
За повідомленням прес-служби МОЗ України від 25 травня 2007 року в загальноосвітній школі села Кричельськ Сарненського району Рівненської області мало місце масове харчове отруєння дітей.

За оперативною інформацією Рівненської обласної санітарно-епідеміологічної станції та територіального центру екстреної медичної допомоги та медичного контролю станом на 26 травня 2007 року у Сарненській центральній районній лікарні знаходяться 72 дитини віком від 11 до 15 років. Їх стан здоров'я покращився до задовільного. Також покращився стан здоров'я 6 дітей, які знаходяться у реанімаційному відділенні. Лікарі його оцінюють як задовільний із позитивною динамікою, середньої важкості.

Всі хворі отримують адекватне лікування.

Медичними працівниками проводиться обстеження та моніторинг стану здоров'я усіх учнів загальноосвітньої школи с. Кричельск (520 чол.).

Здійснюється комплекс заходів щодо встановлення причин отруєння, в тому числі комплекс клінічних, біохімічних, фізико-хімічних та мікробіологічних досліджень.

Проведено засідання районної надзвичайної протиепідемічної комісії за участі фахівців Міністерства охорони здоров'я на чолі з Першим заступником Міністра, Головним державним санітарним лікарем України Бережновим С.П.

Ситуація знаходиться під контролем Міністерства охорони здоров'я України.

Comments

Очередное "отравление"

Очередное "отравление": http://www.podrobnosti.ua/accidents/2008/09/17/555144.html , столь же подозрительное, как и предыдущие, по следующим причинам: "отравление" продолжалось целую неделю, давно уже нет жары.

И ещё одно, более подозрительное:

И ещё одно: http://www.podrobnosti.ua/accidents/2008/09/20/555956.html

Ещё более подозрительное, учитывая вот это: http://www.privivok.net.ua/node/248

Отравление ли?...

Уважаемый Funt! После первого вашего сообщения о том,что осложнения от прививок могут быть замаскированы под пищевое отравление, я начала внимательно следить за СМИ и тоже обратила внимание на последние события.Вы как всегда правы.Если кто-нибудь из мест  проишествия посещает этот сайт,не могли бы вы узнать, не делали ли детям этих садиков прививки и сообщить на сайт?Я читала, что заведующая садика говорила,что плохо и тем детям,которые не были в саду в  предположительный день отравления, и что в тот день проверяла садик санстанция : брали пробы пищи и все было в норме.

birjsa, при случае

birjsa, при случае можно распространять следующий текст:

Просьба передать родителям детей, пострадавших от "отравления" в детском саду г. ... , вот эту информацию: http://www.privivok.net.ua/node/131

Как видите, "отравление" вполне может оказаться реакцией на сделанную
прививку. Чтобы выяснить, так ли это, нужно уточнить, когда ребёнку делались
последние прививки и какие именно, и сравнить с таблицей
http://www.privivok.net.ua/node/116
Порядок дальнейших действий описан здесь:
http://www.privivok.net.ua/node/60

Кстати, вот ещё случай, на этот раз "гепатит А": http://podrobnosti.ua/accidents/2008/09/30/558011.html

Не отравление.

Не отравление. Просто две смерти на ровном месте, у спортсменов, причем в т.ч. на той же Буковине: http://ictv.ua/ukr/news_ukraine.php?news_id=119212

Напомню: острая сердечно-сосудистая недостаточность - официальное осложнение в течение 3-х суток после прививок: http://www.privivok.net.ua/node/116

гепатит А на

гепатит А на Закарпатье: http://www.podrobnosti.ua/accidents/2008/10/07/559378.html

Ещё,

Ещё, гастроэнтероколит у малышей Черновцов: http://www.podrobnosti.ua/podrobnosti/2008/11/11/565767.html

Запорожье:

Запорожье: http://podrobnosti.ua/accidents/2009/04/23/598206.html

Вот ещё:

Вот ещё: http://podrobnosti.ua/accidents/2009/08/26/624478.html

"В Белой Церкви 59 военнослужащих госпитализированы с пищевым отравлением". Что-что, а пищевые отравления в армии раньше всегда были исключены, хотя бы потому, что готовилось всё непосредственно перед приёмом пищи.

Подробнее о том

Подробнее о том же: http://podrobnosti.ua/health/2009/08/26/624748.html

Крым. 59 детей,

Крым. 59 детей, привлечены анестезиологи и министр:

http://podrobnosti.ua/accidents/2009/09/03/626612.html

Re: Пищевые отравления или реакции на прививки?

Согласен с автором - всё так и есть. Завтра зайду к Вам ещё раз. С уважением, Павел Павлович Степанов