Уривок із статті "Ракетоносій для клітини. Хай як дивно, але унікальними методиками діагностики та лікування туберкульозу і раку, розробленими українськими вченими, цікавляться лише за кордоном".
Автор: Ольга ПАВЛОЦЬКА
"Дзеркало Тижня", № 11 (640) 24 — 30 березня 2007
Інтерв'ю з відомим вченим, винахідном принципово нових, нетоксичних та неінвазивних методів діагностики і лікування туберкульозу та раку, завідувачем лабораторії патоморфології Інституту фтизіатрії та пульмонології, професором Євгеном Сусловим. Наукова школа професора Є.Суслова, представлена більш ніж двадцятьма учнями та послідовниками, здобула визнання і добре відома в нашій країні та за її межами.
Альтернатива реакції Манту
Як відомо, основним методом діагностики туберкульозу на сьогодні є реакція Манту, винайдена ще сто років тому французьким ученим. Після підшкірного введення туберкуліну реакція визначається на третій день із допомогою лінійки (в ідеалі розмір папули, пухирця, не має перевищувати 5 мм). Точність такої діагностики, за оцінками фахівців, становить у середньому 50%. Крім того, вона здатна викликати ускладнення: легкі (температурні реакції та біль у м’язах) та важкі (алергічні реакції аж до анафілактичного шоку та набряку Квінке). Торік у п’яти областях України після введення туберкуліну кількасот дітей серйозно занедужали. Тоді Міністерство охорони здоров’я ухвалило рішення тимчасово призупинити туберкулінодіагностику до з’ясування обставин трагедії. Проте, нічого так і не з’ясувавши, МОЗ згодом поновило проведення реакції Манту.
Методика, запропонована вченими Інституту фтизіатрії та пульмонології, досить проста і принципово відрізняється від реакції Манту тим, що ніякі речовини до організму не вводяться. Для діагностики береться лише крапля крові з пальця, робляться мазки на скельцях, де й здійснюється реакція. Тому ні про які алергічні прояви при цьому не може бути й мови, метод цілком безпечний, до того ж точність діагностики наближається до 100%.
— Цікаво, чи проводилися клінічні випробування методики?
— Так, подвійним «сліпим» методом, що передбачає цілковиту анонімність піддослідних зразків крові, — розповідає професор Суслов. — Ми не знали ані хворого, ані його прізвища, ані стану його здоров’я. Посередник передавав нам лише мазки. Такою діагностикою охопили не лише київських пацієнтів, а й приїжджих з інших регіонів, — усього понад п’ять тисяч хворих. Торік методика показала свою ефективність на великому контингенті дітей, що підтверджено документально. Зазвичай узяти на аналіз мокротиння у дітлахів — справа не з легких. (Тому застосовують лише реакцію Манту.) А в ситуації з доволі поширеним кістковим туберкульозом — узагалі, щоб поставити діагноз, необхідно брати зразок кістки, а для цього її дробити... Аби уникнути таких варварських процедур, часто допомагаємо Інституту ортопедії, що надсилає нам мазки, коли діагноз важко визначити. Крім того, Київський міський протитуберкульозний диспансер також із нами співробітничає — ми часто допомагаємо поставити точний діагноз туберкульозу. Щодо позалегеневого туберкульозу, то, наприклад, у гінекологічних мазках теж не завжди вдається виявити мікобактерію туберкульозу, хоча в організмі вона вже може циркулювати.
— Тобто ваша методика діагностики туберкульозу досить широко випробувана і добре себе зарекомендувала?
— Так. Зокрема на всіх дорослих та маленьких пацієнтах, яких обстежували в інституті. Результати наших досліджень опубліковані в наукових журналах. Нещодавно за підтримки директора нашого інституту видали «Атлас діагностики захворювань легень», що викликав великий інтерес російських фахівців. У ньому описані дані наших досліджень, є фотографії реакцій онко- та тубтестування.
В основі запатентованих нами методів діагностики туберкульозу лежить діагностика на мазках крові, кристалічних з’єднаннях та на зразках слини. Діагностика за останнім методом — найбільш складна і точна —проводиться на спектрофотометрі з допомогою розроблених нами реактивів. Цей метод дає змогу діагностувати не лише туберкульоз, а й пухлинні процеси.
Коровам пощастило більше...
— Наскільки мені відомо, за кордоном туберкулінодіагностика вже давно не проводиться.
— Мало того, ООН наполягає, що від цієї методики слід відмовитися, оскільки шкода від процедури перевищує користь. За деякими даними, точність реакції Манту не перевищує 40%. Крім того, реакція може бути позитивною і за відсутності туберкульозу, тоді як «квітучий» туберкульоз може «проігнорувати». Наша міністерська затятість просто вражає: дітлахи наражаються на серйозну небезпеку, що неодноразово траплялося, а їм і далі роблять досить небезпечну процедуру, яка покликана виправдати захист чиїхось дисертацій. Нав’язування реакції Манту — це ще й видимість активної боротьби з туберкульозом. Після першої ж публікації в пресі мене бомбардували звинуваченнями багато вчених від медицини, захищаючи стару методику діагностики — мовляв, ніяких ускладнень від її застосування немає.
Спостерігалися масові ускладнення і від БЦЖ. Крім того, на сьогодні є дані, що це щеплення може провокувати зростання кількості захворювань на туберкульоз. З нами співпрацює Інститут ветеринарії, який зацікавила наша розробка. Річ у тому, що великій рогатій худобі також роблять туберкулінові проби. Академік В.Бусол, з яким ми співпрацюємо, розповідає, що за його спостереженнями (щодо цього є і зарубіжні дані), туберкулінові проби збільшують кількість захворювань на туберкульоз серед худоби. Ідеально виготовлений туберкулін — це знешкоджені продукти життєдіяльності бактерій (специфічний для мікобактерій туберкульозу білок та нуклеїнова кислота — їхній спадковий апарат). Існують наукові дані про те, що деякі фрагменти такого спадкового апарату не такі вже й безпечні — вони стимулюють ріст мікобактерій. На відміну від людей, корівок ніхто не лікує — тварин одразу забивають. Часто м’ясо хворих тварин потрапляє в ковбасу, а звідти — до нас на стіл. Вчені Інституту ветеринарії мають намір застосувати нашу методику для діагностики великої рогатої худоби.
— Євгене Івановичу, ви натякнули, що збираєтеся на основі ваших досліджень розробляти і принципово новий метод лікування туберкульозу.
— Так. Туберкульоз, як і онкологічні захворювання, погано піддається лікуванню. Усьому виною хіміорезистентність існуючих уже не одне десятиліття препаратів, нові ж не розробляються. Адже впровадження нових ліків вимагає мільйонних капіталовкладень.
Не секрет, що на туберкульоз хворіють в основному найбідніші прошарки суспільства, у яких ослаблений імунітет. Традиційно такі люди обділені увагою держави і не мають грошей для обстежень. Чиновницька братія, звісно, запевняє, що кошти на туберкульоз виділяються чималі, але це не так. Наш інститут існує просто в злиденних умовах. Приміщення нашої лабораторії в аварійному стані: з року в рік не опалюється, стеля постійно протікає. Поруч зводиться новобудова — будівельники, коли зносили старий будинок, розвалили нам стелю. Мабуть, такі спартанські умови стимулюють нас до роботи. Відомо, що подружжя Кюрі свої перші досліди робило в сараї, а Роберт Кох, який відкрив збудника туберкульозу, сам ловив мишей для експериментів. Може, і в нас у цьому «сараї» щось вийде... —іронічно посміхається Євген Іванович.
Є ще одна абсурдна перепона. Для того щоб науковому колективу (авторам розробки) мати право використовувати патент, потрібно купити в інституту ліцензію на його використання. Ми б і раді, але її вартість ніяк не можуть визначити.
...
Повна версія статті на сайті "Дзеркала Тижня" >>
Останні коментарі
3 роки 46 тижнів тому
4 роки 7 тижнів тому
4 роки 7 тижнів тому
5 років 20 тижнів тому
5 років 25 тижнів тому
5 років 39 тижнів тому
6 років 1 тиждень тому
6 років 7 тижнів тому
6 років 11 тижнів тому
6 років 14 тижнів тому