http://www.voanews.com/ukrainian/news/Ukrvaktsina_09_24_2010-103740554.html17 вересня, до окружного суду у місті Портленд, штат Орегон, надійшов позов, в якому один зі звинувачених – українська приватна компанія. В Україні про цю справу стало відомо наступного понеділка, 20 вересня, з прес-релізу вашингтонської юридичної фірми Trout Cacheris PLLC, з якою уряд уклав угоду про оцінку фінансово-економічної діяльності органів влади за період з 2008 року до першого кварталу 2010. «Це перший судовий позов, поданий у рамках всеосяжного розслідування у рамках боротьби з корупцією, розпочатої за розпорядженням Кабінету міністрів України у травні 2010 року», - говориться у прес-релізі Trout Cacheris.
В українських ЗМІ ця справа - про міжнародну змову, пов’язану з шахрайською схемою закупівлі та продажу вакцин, - була негайно представлена як антикорупційне викриття діяльності попереднього уряду. Зокрема, на вебсайті інформаційного агентства Інтерфакс-Україна повідомлення про порушення справи прикрашає фотографія Юлії Тимошенко, а стаття закінчується ось таким пасажем: «У вересні минулого року уряд Ю. Тимошенко дозволив «Укрвакцині» (один із учасників справи – Т.В.) залучити кредит під державні гарантії на суму до EUR 800 млн для реалізації інвестиційного проекту з проектування і будівництва лікарняно-профілактичних установ, фельдшерсько-акушерських пунктів і сільських амбулаторій і оснащення їх медичним та іншим обладнанням. Передбачалося, що поставниками виступатимуть маловідомі Pacific New Technologies Corp. (Канада) та Midwest New Technologies, Inc. (США).
Партія регіонів, яка на той момент була в опозиції, а з березня цього року стала провідною силою нової української влади, восени 2009 року звинувачувала уряд Ю. Тимошенко у непрозорості цих закупівель, підозрюючи в них наявність корупції».
Партія «Батьківщина» негайно виступила зі спростуванням. Кредит вони не виділяли, вакцини проти грипу – не закуповували. «Поява нової порції безпідставних звинувачень на адресу Юлії Тимошенко є намаганням Януковича відволікти увагу громадськості від цінової кризи, необґрунтованого зростання тарифів на газ та житлово-комунальні послуги, розвалу економіки, зриву бюджетного процесу», - робиться висновок у прес-релізі.
Марк Макдугалл, адвокат Akin Gump Straus Hauer, великої міжнародної юридичної фірми, яка залучена до справи «Укрвакцини», про саму справу говорити з кореспондентом «Голосу Америки» відмовився, але зауважив, що чогось сенсаційного в ній не має. «Україна – далеко не єдина країна, де справи, до яких залучені державні органи влади чи державні підприємства, слухаються в американських судах», - сказав він. У якості прикладу Макдугалл навів позов державної компанії Алюміній Бахрейну (Aluminium Bahrain BSC) до міжнародного алюмінієвого гіганту Alcoa. У позовній заяві, поданій до суду міста Пітсбург, штат Пенсильванія, Алюміній Бахрейну звинувачує Alcoa у дачі хабарів бахрейнським чиновникам та представникам компанії, у результаті чого Alcoa протягом 15 років продавала по завищеній ціні алюмну, що використовується у виробництві алюмінію. Свої збитки державна компанія оцінила у мільярд доларів.
Ознайомившись з позовом, нам здається, що справа «Укрвакцини» дійсно більш схожа з бахрейнською справою – позов державної компанії до іноземної компанії за звинуваченнями у шахрайстві – ніж до того, про що можна зробити висновок із повідомлень українських ЗМІ – розслідування корупції попереднього уряду.
А справа ось така. Згідно з позовною заявою, копію якої отримала редакція «Голосу Америки», позивач в особі державної компанії «Укрвакцина» звинуватив компанію «Олден груп» (Olden Group) та українську компанію «Інтерфарм» у шахрайській змові з метою продажу вакцин за завищеною ціною, які закупалися для української системи охорони здоров’я.
Як виходить із позовної заяви, схема працювала наступним чином. Звинувачені створювали фальшиві контракти, з яких виходило, що компанія «Інтерфарм» закуповувала вакцини у виробника, фірми «Сенофі» (Sanofi), через посередника – фірму «Олден груп». Насправді, твердить позивач, в них є підстави вірити, що вакцини «Інтерфармом» закуповувалися безпосередньо в «Сенофі», а потім продавалися «Укрвакцині» за ціною, завищеною більше, ніж удвічі. Лише у 2008–му році «Уквакцина» заплатила «Інтерфарму» майже 23 мільйони доларів за поставку п’яти вакцин – TetrAct-HIB, Trimovax, Pentaxim, Imovax Polio та Verorab. Згідно з українським законодавством, компанії-посередники, що працюють на ринку фармакології, не мають права продавати державним органам медикаменти за ціну, яка перевищує закупівельну більше, ніж на 10%. Працюючи через підставну компанію, стверджує позивач, «Інтерфарм» обходила це 10-відсоткове обмеження та «через штучно завищені ціни, «Укрвакцина» була змушена щороку зменшувати обсяг вакцин, які вона закуповувала. Таким чином жертвою діяльності компаній «Олден груп» та «Інтерфарм» стали державні лікарні в Україні», - говориться у заяві. Після отримання грошей від «Уквакцини», стверджують позивачі, гроші переводилися на рахунок компанії «Олден груп» в латвійському банку через три американських банки. (До речі, про кредит уряду «Укрвакцині» для будівництва лікарень в позовній заяві взагалі не йдеться).
Обумовлюючи вибір юрисдикції, позивач наводить тої факт, що один із захисників – компанія «Олден груп» – зареєстрована у штаті Орегон, у місті Сейлем. До самої компанії у позивача є багато питань. Згідно з позовною заявою, у своїх офіційних стосунках «Олден Груп» в якості власників наводить дві інші компанії - Worldwide Management Corporation, яка має штаб-квартиру в Белізі, та International United Holding Ag, що знаходиться на тихоокеанському острові Ніує (це відповідає даним, з якими можна ознайомитися в реєстрі підприємств штату Орегон). Утім, зазначається в заяві, цього бути не може, оскільки у 2006-му році Ніує, острів у Тихому Океані з населенням приблизно 1400 мешканців, через міжнародний тиск був змушений закрити офіційний реєстр компанії та, принаймні легально, жодна міжнародна компанія там зараз не працює. Позивач також підозрює, що прізвище її директора насправді є іншим, ніж те, що значиться в офіційних документах.
Один із керівників компанії «Інтерфарм», відповідача по цій справі, Олексій Зак усі звинувачення відкидає. «Ми – переможці відкритих торгів Тендерного комітету Міністерства охорони здоров’я», - каже він. «Наша фірма постачає вакцину вже майже 10 років. Жодних претензій до нас ніколи не виникало. От тільки два тижні тому наша компанія пройшла перевірку КРУ – у нас усе в порядку». Олексій Зак підтверджує, що вони закуповують вакцину для Міністерства охорони здоров’я через посередника – Olden Group. Те, чому вони не працюють безпосередньо з виробником, фірмою Sanofi, він пояснив просто: «Olden Group закуповує ці вакцини, а ми передаємо їх в «Укрвакцину» в кредит. Інколи доводиться чекати кількох місяців, поки держава з нами розрахується. І це – мільйони доларів. У нас таких коштів немає».
Що стосується розслідування корупції уряду Тимошенко, то, за словами Олексія Зака, вони працювали із урядом Януковича, і з урядом Тимошенко, а от нещодавно поставили ту ж саму вакцину Міністерству здоров’я – за уряду Миколи Азарова. Сам Зак у партії Батьківщина не числиться і жодного відношення до попереднього уряду не має. «Ми просто опинилися у поганому місці в поганий час. З нас зробили цапа відбувала», - каже він. Зак також повідомив, що вони готуються до судового процесу і зараз ведуть переговори щодо найму американського адвоката. «Ми на такі витрати не розраховували», - зітхає він.