Я думаю, черниговское всё же лучше росийского
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
31 березня 2011 року
(7 сесія 6 кликання)
ПОЛОЖЕННЯ
про управління освіти Чернігівської міської ради
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Управління освіти Чернігівської міської ради (далі - управління освіти) є самостійним структурним підрозділом міської ради, виконавчим органом міської ради.
1.2. Управління освіти є самостійною юридичною особою.
1.3. Управління освіти має печатку із зображенням Державного Герба України, штампи, бланки зі своїм найменуванням, реєстраційні та спеціальні реєстраційні рахунки в органах державного казначейства.
1.4. Управління освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативними актами, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим Положенням.
1.5. Управління освіти є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядковується її виконавчому комітету та міському голові.
1.6. Фінансування видатків управління освіти здійснюється з коштів бюджету міста згідно із затвердженим кошторисом видатків, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.
1.7. Згідно із розподілом функціональних повноважень посадових осіб міської ради управління освіти безпосередньо підпорядковується секретарю міської ради.
1.8. Управління освіти утворюється, реорганізується та ліквідується згідно з чинним законодавством України міською радою.
1.9. Управління освіти в межах компетенції міської ради та її виконавчого комітету забезпечує проведення в місті єдиної державної політики у сфері освіти.
1.10. Місцезнаходження відділу: 14017, м. Чернігів, вул. Щорса, 19.
2. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
2.1. Основним завданням управління освіти є:
2.1.1. Участь у забезпеченні реалізації державної політики в галузі освіти на території м. Чернігова.
2.1.2. Реалізація державної політики в галузі дошкільної, загальної середньої і позашкільної освіти, організація виконання актів органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування з питань освіти.
2.1.3. Забезпечення розвитку системи освіти з метою формування гармонійно розвиненої, соціально активної, творчої особистості.
2.1.4. Створення в межах своїх повноважень умов для реалізації рівних прав громадян України на освіту, соціального захисту дітей дошкільного та шкільного віку, педагогічних та інших працівників закладів і установ освіти.
2.1.5. Управління навчальними закладами, що є в комунальній власності територіальної громади міста, організація їх матеріально-фінансового, кадрового і науково-методичного забезпечення, в межах своїх повноважень контроль за діяльністю закладів освіти, що не належать до комунальної власності.
2.1.6. Створення умов для здобуття громадянами дошкільної і повної загальної середньої освіти відповідно до освітніх потреб особистості та її індивідуальних здібностей, реалізації їхнього права відповідно до законів України на здобуття освіти.
2.1.7. Здійснює контроль за організацією навчально-методичного забезпечення навчально-виховних закладів, удосконалення професійної кваліфікації педагогічних працівників, їх курсової перепідготовки.
2.1.8. Контроль за дотриманням законодавчих актів з питань освіти, забезпечення закладами дошкільної, загальноосвітньої та позашкільної освіти міста державних вимог щодо змісту, рівня та обсягу освіти.
2.1.9. Розробка прогнозів розвитку мережі закладів дошкільної, загальноосвітньої та позашкільної освіти у місті, їх реалізація на основі чинного законодавства України.
2.1.10. Проведення державної атестації загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів міста.
2.2. Управління освіти відповідно до покладених на нього завдань виконує такі функції:
2.2.1. Аналізує стан дошкільної, загальної середньої і позашкільної освіти в місті, прогнозує розвиток мережі навчально-виховних закладів, розробляє й подає на розгляд міської ради пропозиції щодо зміцнення їх навчально-матеріальної бази, створення нових типів закладів, забезпечення населення освітніми послугами.
2.2.2. Забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови як державної в закладах і установах освіти, сприяє розвиткові мов інших національностей, представники яких компактно проживають у місті.
2.2.3. Вносить пропозиції стосовно питань освіти та готує проекти відповідних рішень.
2.2.4. Готує і в установленому порядку надає статистичну звітність про стан і розвиток освіти в місті.
2.2.5. Впроваджує рекомендовані органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування нові освітні програми, інші педагогічні розробки.
2.2.6. Виробляє зміст регіонального компоненту освіти, доповнює програми освітньо-виховної роботи у навчально - виховних закладах з урахуванням місцевих традицій, звичаїв, надбань національної культури, в установленому порядку організує їх експериментальне впровадження.
2.2.7. Затверджує та погоджує відповідно до вимог законодавчих актів навчальні плани та штатні розписи навчальних закладів, організовує науково-методичне та інформаційне забезпечення системи освіти.
2.2.8. Вживає заходів щодо забезпечення належного рівня дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти.
2.2.9. Вивчає, узагальнює та пропагує кращий педагогічний досвід роботи загальноосвітніх, дошкільних, позашкільних навчальних закладів та їх працівників.
2.2.10. Сприяє створенню різних типів загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти, в тому числі тих, що не належать до комунальної власності міста, введенню додаткових навчальних курсів з метою здобуття освіти понад державний освітній мінімум.
2.2.11. Взаємодіє в роботі з органами охорони здоров’я, торгівлі, громадського харчування та правоохоронними органами з питань зміцнення здоров’я та безпеки дітей.
2.2.12. Формує замовлення на навчально-методичну літературу, програми навчальних предметів, посібники, бланки звітності та документи про освіту.
2.2.13. Здійснює нагляд за реалізацією навчальними закладами державних стандартів освіти.
2.2.14. Проводить роботу, спрямовану на виявлення і розвиток обдарованих дітей, організовує проведення олімпіад, конкурсів тощо.
2.2.15. Здійснює в межах компетенції атестацію закладів дошкільної, загальноосвітньої та позашкільної освіти міста, забезпечує оприлюднення її результатів.
2.2.16. Затверджує статути навчальних закладів комунальної форми власності та погоджує статути навчальних закладів приватної форми власності.
2.2.17. Забезпечує реалізацію освітніх програм відродження і розвитку національної культури, української та інших мов, національно-культурних традицій.
2.2.18. Організовує навчання обдарованих дітей, їх творчі змагання. Вносить пропозиції до виконавчих органів міської ради про нагородження переможців предметних олімпіад, стимулювання праці їх учителів та тренерів.
2.2.19. У межах компетенції організовує роботу з виявлення та забезпечення соціального захисту дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей інших пільгових категорій.
2.2.20. Організовує роботу психологічної служби, соціально-педагогічного патронату, що діють у закладах міста, координує дії трудових колективів, сім’ї з питань навчання і виховання дітей, організації їх дозвілля та оздоровлення.
2.2.21. Визначає потребу в педагогічних кадрах, призначає і звільняє керівників дошкільних навчальних закладів, керівників, їх заступників та інших педагогічних працівників загальноосвітніх та керівників позашкільних навчальних закладів відповідно до чинного законодавства.
2.2.22. Здійснює атестацію педагогічних працівників згідно з чинними нормативними актами.
2.2.23. Організовує науково-методичне та інформаційне забезпечення системи освіти.
2.2.24. Сприяє педагогічним та управлінським новаціям у системі освіти.
2.2.25. Вносить пропозиції до міської ради щодо створення, реорганізації та ліквідації в установленому порядку закладів, установ освіти.
2.2.26. Сприяє підвищенню фахового рівня і розвитку творчості педагогічних працівників.
2.2.27. Здійснює управління закладами освіти, що є у комунальній власності, та перевірку діяльності всіх типів навчальних закладів у межах, встановлених законодавством, повноважень.
2.2.28. Скликає в установленому порядку конференції, наради, семінари з питань, що належать до його компетенції.
2.2.29. Формує та здійснює підготовку резерву керівних педагогічних кадрів.
2.2.30. Спільно з органами охорони здоров’я здійснює контроль за охороною здоров’я дітей і організацією оздоровчих заходів, створення безпечних умов навчання учасників навчально-виховного процесу.
2.2.31. Надає разом зі службою у справах дітей допомогу органам опіки і піклування у своєчасному влаштуванні в заклади освіти на повне державне утримання дітей, які втратили батьків або залишились без їх піклування.
2.2.32. Здійснює заходи стосовно соціальної реабілітації дітей та учнів, захисту прав неповнолітніх.
2.2.33. Здійснює заходи щодо організації харчування вихованців дошкільних навчальних закладів міста та контролює питання забезпечення харчуванням учнів загальноосвітніх навчальних закладів.
2.2.34. Сприяє відповідним підрозділам органів внутрішніх справ та соціальним службам у запобіганні дитячій бездоглядності і правопорушень серед неповнолітніх.
2.2.35. Створює необхідні умови для навчання та виховання, фізичного та розумового розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які потребують соціального захисту, дітей з обмеженими фізичними можливостями.
2.2.36. Організовує діяльність психологічної служби та педагогічного патронажу в системі освіти.
2.2.37. Є головним розпорядником бюджетних коштів, які виділяються з місцевого бюджету на утримання дошкільних, загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, визначає потребу вказаних навчальних закладів у методичній, педагогічній літературі, навчальних підручниках, посібниках, бланках суворої звітності, організовує забезпечення ними навчально-виховних закладів.
2.2.38. Розробляє пропозиції стосовно обсягу фінансування з міського бюджету на розвиток освіти, навчально-виховних закладів, установ, організацій, що перебувають у комунальній власності.
2.2.39. Організовує розробку, збір і аналіз статистики, фінансової і бухгалтерської звітності.
2.2.40. Здійснює контроль за використанням коштів та майна навчально-виховними закладами, установами, організаціями, що перебувають у його функціональному управлінні.
2.2.41. Здійснює передачу в оренду приміщень закладів освіти відповідно до чинного законодавства України з дозволу та за погодженням фонду комунального майна міської ради.
2.2.42. Здійснює нагляд за станом і капітальним ремонтом закладів освіти комунальної власності.
2.2.43. Забезпечує ефективне використання фінансів на утримання та ремонт закладів освіти комунальної власності.
2.2.44. Сприяє розвитку матеріально-технічної бази закладів освіти.
2.2.45. Бере участь у формуванні структурної політики у галузі освіти на території міста.
2.2.46. У рамках своїх повноважень самостійно взаємодіє з державними органами управління освітою, виконавчими органами міської влади, науковими, освітянськими та іншими закладами, організаціями та об’єднаннями громадян, засобами масової інформації.
2.2.47. Розглядає в межах своєї компетенції звернення громадян, вживає заходи для усунення причин, що їх викликають.
2.2.48. Готує проекти рішень міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови з питань, віднесених до компетенції управління освіти.
2.2.49. Готує матеріали для подання міській раді, її виконавчому комітету та вищим державним органам виконавчої влади з питань роботи закладів освіти міста.
2.2.50. Виконує інші функції згідно з чинним законодавством.
3. ПРАВА УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
3.1. Для виконання покладених на нього завдань та функцій управління освіти має право:
3.1.1. Одержувати у встановленому порядку від органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій інформацію, статистичні дані та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього функцій.
3.1.2. Залучати працівників інших структурних підрозділів міської ради, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції.
3.1.3. Одержувати від навчальних закладів необхідні дані з питань їх діяльності в межах своєї компетенції.
3.1.4. Залучати до розробки програм розвитку освіти, шкільного компоненту освіти педагогічних працівників, учених, спеціалістів різних галузей, працівників органів державної виконавчої влади, навчально-виховних закладів у межах своєї компетенції.
3.1.5. Здійснювати прийом громадян з питань, що стосуються діяльності управління, та вживати заходів щодо своєчасного розгляду їх пропозицій, заяв, скарг.
3.1.6. Вносити до міської ради пропозиції про створення, реорганізацію та ліквідацію закладів освіти, що належать до комунальної власності міста.
3.1.7. Скасовувати накази керівників навчальних закладів, якщо вони суперечать вимогам чинного законодавства.
3.1.8. Організовувати проведення семінарів, нарад з питань освіти, організації навчально-методичного, матеріального та фінансового забезпечення комунальних навчально - виховних закладів, соціального захисту учасників навчально-виховного процесу.
3.1.9. Укладати угоди про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки з навчальними закладами зарубіжних країн, міжнародними організаціями, здійснювати зовнішньоекономічну діяльність відповідно до законодавства.
4. СТРУКТУРА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ
4.1. Структура управління, чисельність його працівників та штатний розпис затверджуються міським головою, Положення про управління освіти – міською радою.
4.2. Діяльність управління здійснюється на основі поточних планів роботи управління, затверджених секретарем міської ради.
4.3. Управління освіти очолює начальник управління, який призначається на посаду на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України та звільняється з посади міським головою.
На посаду начальника управління призначається особа з повною вищою освітою за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, зі стажем роботи на службі в органах місцевого самоврядування та державній службі на керівних посадах не менше 3-х років або при необхідності зі стажем роботи на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5-ти років.
4.4. Начальник управління має заступника. На час відсутності начальника управління роботу управління очолює заступник начальника управління.
4.5. Начальник управління :
4.5.1. Здійснює керівництво діяльністю управління, розподіляє обов’язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу. Забезпечує виконання покладених на управління завдань щодо реалізації державної політики у сфері освіти, доручених управлінню.
4.5.2. Видає в межах своєї компетенції накази та контролює їх виконання.
4.5.3. Формує структурні підрозділи управління освіти відповідно до затвердженого штатного розпису, затверджує положення про внутрішні відділи та посадові інструкції працівників за погодженням із заступником міського голови відповідно до розподілу функціональних повноважень.
4.5.4. Відповідно до чинного законодавства є головним розпорядником коштів, що передбачені в міському бюджеті на утримання установ та закладів освіти, які належать до сфери діяльності управління освіти.
4.5.5. Розглядає і затверджує кошториси закладів освіти комунальної власності.
4.5.6. Забезпечує ефективне використання бюджетних коштів, вживає заходи з їх економії.
4.5.7. Вносить на розгляд міського голови пропозиції щодо встановлення і зміни рангів посадовим особам місцевого самоврядування управління освіти.
4.5.8. Організовує роботу з резервом керівників навчальних закладів міста.
4.5.9. Забезпечує своєчасну підготовку матеріалів, які відносяться до компетенції управління, на розгляд міської ради та її виконавчого комітету, міського голови.
4.5.10. Вносить міському голові подання щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників управління освіти, своєчасного заміщення вакансій, здійснення заохочення працівників та накладання дисциплінарних стягнень.
4.5.11. Організовує навчання працівників управління та керівників навчальних закладів з питань законодавства, організації управлінської діяльності тощо, знайомить з документами вищих органів.
4.5.12. Аналізує результати роботи працівників управління і вживає заходи щодо підвищення її ефективності.
4.5.13. Забезпечує дотримання працівниками управління правил внутрішнього трудового розпорядку.
4.5.14. Здійснює контроль за веденням діловодства, збереженням документів.
4.5.15. Забезпечує дотримання працівниками управління законодавства України з питань служби в органах місцевого самоврядування, а також з інших питань.
4.5.16. Веде особистий прийом громадян.
4.5.17. Представляє управління освіти у відносинах з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями.
4.5.18. Укладає відповідно до чинного законодавства договори купівлі-продажу, на виконання робіт і надання послуг, необхідних для виконання управлінням освіти його повноважень.
4.6. Структура управління освіти:
4.6.1. Управління освіти міської ради має в своїй структурі чотири відділи (відділ кадрів, відділ шкіл, відділ виховної роботи та охорони дитинства, відділ дошкільного виховання), централізовану бухгалтерію, господарчу групу та науково-методичний центр, які діють відповідно до їхніх положень.
4.6.2. При управлінні освіти створюється колегія з питань освіти, діяльність якої регламентується Положенням про неї, що затверджується начальником управління освіти.
4.6.3. Перелік осіб, які входять до складу колегії управління освіти, а також коло питань, що передаються на розгляд колегії, визначаються наказом начальника управління освіти.
5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
5.1. Всю повноту відповідальності за своєчасне виконання покладених цим Положенням на управління завдань та функцій несе начальник управління.
5.2. Відповідальність працівників настає в разі невиконання або неналежного виконання обов’язків, передбачених посадовими інструкціями.
5.3. Притягнення до відповідальності здійснюється згідно з чинним законодавством.
6. ВЗАЄМОДІЯ З МІСЬКОЮ РАДОЮ, ЇЇ ВІДДІЛАМИ ТА УПРАВЛІННЯМИ
6.1. Управління при вирішенні питань, які належать до його компетенції, взаємодіє з іншими управліннями, відділами міської ради, органами місцевого самоврядування, а також з підприємствами, установами та громадськими організаціями.
6.2. Управління у своїй діяльності взаємодіє з постійними комісіями міської ради, депутатами міської ради, надає необхідні інформаційні матеріали, своєчасно реагує на депутатські запити, запитання та звернення в межах компетенції