С К А Р Г А
Шановна Галино Михайлівно, цією скаргою я заявляю про порушення моїх прав на інформацію щодо вакцинації головним лікарем (місто) міської дитячої поліклініки №1 (ПІБ) та дільничним лікарем філіалу дитячої поліклініки №1 (р-н ….) і вимагаю поновлення порушених прав.
27.10.2011 р., користуючись правом, наданим мені ст.18 Закону України «Про звернення громадян» я була присутня при розгляді головним лікарем (місто) міської дитячої поліклініки №1 (ПІБ) моїх заяв, а саме: заяви про відмову від щеплень моєму сину – ПІБ, ….. р.н., (вх.№…. від 27.10.11 р.) і заяви про видачу медичної довідки за формою 026/о для вступу мого сина до ДНЗ (вх…. від 27.10.11 р.). Але залишилися відкритими питання, на які я вимушена просити Вас надати письмову відповідь, у зв’язку з тим, що мої права на інформацію було свідомо порушено головним лікарем дитячої поліклініки.
Наголошую, що моя відмова від проведення моєму сину всіх профілактичних щеплень цілком відповідає нормам діючого законодавства, у тому числі:
- ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я» ст. 42: «Ризиковані методи… профілактики… визнаються допустимими, якщо вони… застосовуються за згодою інформованого про їх можливі шкідливі наслідки пацієнта»; ст. 43: «щодо пацієнта, який не досяг віку 15 років, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників»;
- ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» ст. 12: «повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою… Особам, які не досягли п’ятнадцятирічного віку…, щеплення проводяться за згодою їх батьків»;
- Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України №48 від 03.02.2006, п. 18, що передбачає відмову від щеплень в установленому законом порядку.
На мою вимогу не чинити перешкод у реалізації моєю дитиною права на освіту (оскільки відповідно до «Положення про дошкільний навчальний заклад», затвердженого постановою КМУ №305 від 12 березня 2003 р., п. 3, дитячий садок є дошкільним НАВЧАЛЬНИМ закладом; згідно ЗУ «Про дошкільну освіту», п. 1 ст. 11, дошкільний навчальний заклад є НАВЧАЛЬНИМ закладом), яке гарантоване ст.53 Конституції України, а також рядом інших нормативних актів національного і міжнародного законодавства, (ІБ) акцентував увагу на тому, що ЄДИНОЮ МОЖЛИВІСТЮ отримання довідки 026/о для отримання дошкільної освіти є проведення моєму сину усіх щеплень. Попри те, що лікарі підпорядкованого йому медичного закладу дали висновок про те, що моя дитина ЗДОРОВА – а це є єдиною важливою умовою для оформлення медичної документації з метою вступу до ДНЗ.
Такі дії є не що інше, як тиск з боку адміністрації поліклініки на мене з метою ПРИМУСИТИ робити щеплення моїй дитині.
Отже, у видачі вказаної довідки 026/о мені було категорично відмовлено. Натомість головний лікар звинуватив мене в тому, що я свідомо порушую право своєї дитини бути здоровою і наражаю на небезпеку смерті через те, що відмовляюся робити їй щеплення.
Спитавши, чи може головний лікар поліклініки гарантувати мені безпеку вакцинації, він лише відповів, що її гарантує держава та виробники вакцини, а він особисто ні. Звертаю увагу, що це є наданням завідомо неправдивої інформації, та приховуванням можливих ПВР та ПВУ, оскільки і МОЗ України (Додаток 1 до Інструкції з чинного на той момент Наказу МОЗ №48 від 03.02.2006 р. про ПВР та ПВУ), і виробники вакцин (у інструкціях до вакцин) вказують на підвищений ризик вакцинації та правдиво вказують, що одним із ПВУ може бути смерть дитини.
МОЯ СПРОБА ОТРИМАТИ ОБ’ЄКТИВНУ І ПОВНУ ІНФОРМАЦІЮ, яка б підтвердила особисті думки (ІБ) була ним грубо перервана словами: «Вам що, ні з ким поговорити?». Такі слова були для мене образливими і вважаю недопустимими для посадової особи медичного закладу.
Отже, я не почула від головного лікаря абсолютно ніяких доводів стосовно ефективності і доцільності проведення профщеплень, не отримала ніяких законодавчо визнаних відомостей про ПВР та ПВУ, і т.п., окрім загальних фраз на кшталт «щеплення – це панацея від хвороб», а також звинувачень у тому, що я – не піклуюся належним чином про здоров’я мого сина.
(ІБ), звертаю Вашу увагу, що повних відомостей стосовно вакцинації я не отримувала і від завідуючої філіалу дитячої поліклініки №1 (р-н ….) (ПІБ)
На видному місці в поліклініці ніде немає повного переліку можливих ПВО, не вказані можливі строки їх розвитку, нема повного переліку проти показів, немає інструкцій до конкретних вакцин, використовуваних в поліклініці на сьогоднішній день. Ця ж інформація відсутня і в кабінеті дільничного лікаря. При цьому на видному місці є ряд рекламних плакатів агітаційного змісту.
Інформування батьків, зокрема мене особисто, про не допуск не щеплених дітей до школи і дошкільного навчального закладу починається ще із медсестри в реєстратурі вказаного філіалу поліклініки (яка, до речі, не має щодо цього ніяких повноважень), дільничним лікарем поліклініки і закінчується головним лікарем (місто) міської дитячої поліклініки №1 особисто. Це відбувається БЕЗ ТОЧНОГО ЦИТУВАННЯ відповідних статей Конституції України, відповідного рішення Конституційного Суду України і законів про освіту, по причині відсутності цих законів в кабінетах. В результаті я, як мати, була проінформована лише про одне положення єдиного закону (ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»), що також є явною дезінформацією пацієнтів.
Підсумовуючи вищесказане роблю висновок, що об’єктивної інформації щодо щеплень я не отримала ні від дільничного лікаря, ні від головного лікаря поліклініки. А роз’яснення наслідків відмови проведення щеплень вказаними особами звелося до наступного:
- моя дитина не має права без профщеплень отримувати освіту у ДНЗ ТА ЗОШ;
- моя дитина без профщеплень захворіє на інфекційну хворобу.
Отже, лікарі навмисно перекручують інформацію, оскільки можливість захворіти на будь-яку із хвороб є чисто гіпотетичною. Тому такі заяви є не що інше, як безпідставне залякування.
(ІБ), поясніть, будь ласка, мені, матері малолітньої дитини, ЧОМУ дільничний лікар і головний лікар поліклініки ПРОПОНУЮЧИ МЕНІ робити щеплення моїй дитині, як єдину можливу умову вступу її до навчального закладу, НЕ ІНФОРМУЮТЬ мене про вакцинацію ні зі сторони її ефективності і доцільності, ні зі сторони її небезпечності, оскільки вакцинація – це ризикований метод профілактики?
Такі дії є ПОРУШЕННЯМ моїх ПРАВ НА ІНФОРМАЦІЮ, а саме:
Закон України „Основи законодавства України про охорону здоров'я":
• Ст.6 Кожний громадянин України має право на ... достовірну та своєчасну інформацію про стан свого здоров'я і здоров'я населення, включаючи існуючі і можливі фактори ризику та їх ступінь;
• Ст.39 Лікар зобов'язаний пояснити пацієнтові в доступній формі мету запропонованих лікувальних заходів, ... в тому числі наявності ризику для життя і здоров'я.
Закон України „Про охорону дитинства":
• Ст.6 ...держава вживає заходів щодо забезпечення всіх прошарків суспільства, зокрема батьків і дітей, інформацією щодо охорони здоров'я
Закон України „Про інформацію":
• Ст.5 Основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію, відкритість, доступність інформації, повнота і точність інформації;
• Ст.9 Всі громадяни України мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав
• Ст.29 Доступ до відкритої інформації забезпечується шляхом безпосереднього її надання заінтересованим громадянам
• Ст.30 До конфіденційної інформації не можуть бути віднесені відомості ... про медичне обслуговування
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб":
• Ст.12 Медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, зобов'язані надати об'єктивну інформацію особам, яким проводиться щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень та про можливі поствакцинальні ускладнення.
Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться після надання об'єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення. Особам віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років профілактичні щеплення проводяться ...після надання об'єктивної інформації ...
Закон України „Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення":
• Ст.4 Громадяни мають право на достовірну і своєчасну інформацію про наявні та можливі фактори ризику для здоров'я та їх ступінь.
Конституція України:
• Ст.50 Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Международный кодекс медицинской этики:
• Врач должен быть честен с пациентами
Конвенція про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини (Конвенція про права людини та біомедицину):
• Ст.5 ...особі заздалегідь надається відповідна інформація про мету і характер втручання, а також про його наслідки та ризики.
Конвенція про права дитини:
• Ст.24 2. Держави-учасниці... вживають заходів щодо... е) забезпечення інформацією всіх прошарків суспільства, зокрема батьків і дітей, щодо здоров'я дітей, гігієни, санітарії середовища перебування дитини і запобігання нещасним випадкам.
З метою поновлення моїх порушених прав та отримання повної і об’єктивної інформації щодо процедури вакцинації
ПРОШУ:
1)надати визначення, тобто коротку характеристику усіх тих післявакцинальних реакцій і ускладнень, які перелічені у Додатку 1 до Інструкції щодо організації епідеміологічного нагляду за несприятливими подіями після імунізації при застосуванні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного з Наказу МОЗ №595 від 16.09.2011 року, оскільки я не маю медичної освіти, а така інформація необхідна для отримання мною максимально повного уявлення стосовно щеплень на вимогу вищеназваних нормативних актів;
2) надайте відповідь, як можуть виявити протипоказання до вакцинації у даній поліклініці;
3) які методи обстеження надає Ваш медичний заклад перед вакцинацією окрім аналізу крові і сечі? (іммунограма, алергічні проби на склад компонентів вакцин, аналіз на генетичні відхилення).
4) скільки разів у (місто) реєструвалися спалахи інфекційних захворювань і чи об’являлися епідемії? Надати дані за останні 10 років.
5) чи передбачено чинним законодавством компенсацію у випадку виникнення ускладнення після проведення процедури щеплення?
6) чи є в наявності необхідне реанімаційне обладнання у випадку настання ПВУ, наприклад такого, як анафілактичний шок, як однієї із можливих ПВУ?
7) чи є можливість надати дитині необхідні заходи інтенсивної терапії у разі настання одного із ПВУ до приїзду швидкої допомоги?
чи є в наявності в поліклініці необхідні специфічні медикаменти, такі як адреналін, гідрокортизон?
9) забезпечити проведення навчальної роботи серед лікарів з метою вивчення питань ефективності, доцільност&