Анотація доповіді «Розуміння принципів та обмежень застосування вакцини проти кору може врятувати більше життів»
Матеріали Європейського форуму з нагляду за застосуванням вакцин
Нещодавні випадки кору по всій Європі призвели до заклику про підвищення покриття вакцинацією, проте вакцина проти кору не завжди запобігає захворюванню. Є випадки захворювання на кір у повністю вакцинованих осіб, й вакцинальні кампанії можуть становити фактор підвищення кількості летальних випадків від кору. Необхідно застосовувати більш широки підхід для запобігання ускладнень та смертей від кору.
Неповна статистика
ВООЗ доповідає про чотирикратне підвищення кількості випадків кору в Європі у 2017 році порівняно з 2016 роком, у той же час опускаючи дані минулих років, що свідчать про відповідність такої ситуації нормальному циклу. Кір природно периодично зростає та втихає. Частотність випадків є нижчою порівняно з 2010 роком, отже, ситуація 2017 року не є критичною.
Європейський центр контролю та запобігання захворюванням (ECDC) стверджує, що зростання кількості випадків у Румунії є наслідком зниження покриття вакцинацією, і що мають бути виявлені невакциновані особи. Проте у доповіді не враховано дані з попередніх циклів кору, вакцинальний статус захворілих і не розглянуті ширші питання, що впливають на підвищення смертності, такі як санітарія, доступ до медичного обслуговування та харчування.
Теорія колективного імунітету проти даних епідеміології
ECDC ґрунтує свої твердження на теорії колективного імунітету та припущенні, що 95%-е покриття вакцинацією зупиняє розповсюдження захворювання у суспільстві, — твердження, що не доведено фактично. У 17 Європейських країнах рівень вакцинованості перевищує 95% за показником першої вакцинації, а у 8 країнах дорівнює або перевищує цей відсоток за показником ревакцинації. Спалахи кору й досі відбуваються у цих країнах.
Чому епідемії трапляються у вакцинованому суспільстві
Теорія колективного імунітету заснована на математичних моделях і не враховує особистий статус хворих.
Спалахи кору були зареєстровані у спільнотах школярів із 100%-м вакцинальним покриттям. Вони траплялись у Румунії в попередні роки, коли покриття було вищим за сучасний рівень. Зростання спалахів було зафіксовано після інтенсивних вакцинальних програм. Це демонструє, що кір частіше виникає у вакцинованих спільнотах.
Серед причин — первинна неефективність вакцин (від 2% до 10% вакцинованих осіб не продукують антитіла), вторинна неефективність вакцин (зменшення титрів антитіл з плином часу), асимптоматична інфекція, що зумовлює невивчене зараження у інших осіб, а також руйнування материнського імунітету. У довакцинальну епоху природно імунні матері передавали імунітет своїм дітям через плаценту та грудне молоко. Це захищало дітей протягом першого року життя — віку, коли смертність від кору є найвищою. Вакциновані ж матері виробляють меншу кількість антитіл, які швидше зникають, і, таким чином, не можуть передати своїм дітям імунітету, залишаючи їх вразливими в період, коли кір є найбільш небезпечним. Це також може призводити до збільшення випадків смертності від кору.
Ще до початку використання вакцин кір перетворився на легку дитячу хворобу для більшості дітей у розвинутих країнах. Сучасний показник смертності в Румунії вищий за відповідний показник у довакцинальну епоху — це значний факт, не врахований ECDC.
З наведених причин, викорінення кору шляхом вакцинації є неможливим.
Глибинні причини тяжких випадків захворювання на кір
Факторам, що впливають на підвищення рівню смертності від кору в Румунії, не було надано належної уваги. Один з чотирьох румунів не має достатнього доступу до медичного обслуговування, що викликано зменшенням кількості лікарів внаслідок їх масового виїзду за кордон з часу вступу Румунії до ЄС; одна з п’яти вагітних жінок не отримує передродового медичного обслуговування. До того ж, багато людей мають недостатнє харчування з дефіцитом вітамінів А, С та Е. Як відомо, нестача вітаміну А викликає тяжкі ускладнення від кору. Лише 10 з 46 смертельних випадків від кору у 2016-2018 рр. були зареєстровані як наслідок кору у медичному свідоцтві — серед причин смерті були пневмонія, анемія та багатофункціональна недостатність — віддалені ефекти кору, яких можна було б уникнути, якби хворі отримували належне харчування.
Каналізація та чиста вода є недоступними в більшій частині сільської місцевості Румунії. Лише 11% сільського населення має каналізацію вдома, більшість людей отримує воду з криниць. Ця вода не очищується і містить бактерії та пестициди. Це виснажує вже й так ослаблену недостатнім харчування імунну систему людей.
Румунські матері також формують найнижчий показник у Європі за рівнем грудного вигодовування, лише 12.6%. Діти на штучному вигодовуванні підлягають більшому ризику захворювання на такі хвороби як кір та пневмонія. Ризик смертності від хвороб у них також вищий.
Заходи, що забезпечують міцне тривале здоров’я
Замість фокусування на недоскональній вакцинальній політиці, ВООЗ має:
Поліпшити доступ до медичного обслуговування.
Пропагувати грудне вигодовування як запобіжний захід проти ускладнень від кору.
Ввести добавки вітаміну А в раціон дітей.
Поліпшити доступ до каналізації та чистої води людей, що живуть у віддалених регіонах.
Анотація та повний текст доповіді англійською мовою: https://www.efvv.eu/summary-the-measles-situation-in-europe
Переклад: Вероніка Сидоренко
Последние комментарии
3 года 47 недель назад
4 года 8 недель назад
4 года 8 недель назад
5 лет 20 недель назад
5 лет 26 недель назад
5 лет 40 недель назад
6 лет 1 неделя назад
6 лет 8 недель назад
6 лет 11 недель назад
6 лет 14 недель назад